19.09.2011

Ponad podziałami

Dziś napiszę o podstawowym zagadnieniu, jakim jest podział win. Są to informacje, które nawet amatorzy powinni wiedzieć. Przypuszczam, że bardziej profesjonalne osobistości mają te informacje w tzw małym palcu ;)
Wino dzielimy ze względu na: zabarwienie, zawartość cukru w końcowym etapie tworzenia wina, zawartość alkoholu. Ponadto wyróżnić można kilka segmentów win i innych kategorii, które również w dalszej części postu znajdziecie.

Podział win ze względu na:

  1. barwę napoju
    1. wina białe (od bladych żółcieni, przez kolory cytrynowe, żółte, zielonkawe, aż do delikatnych brązów)
    2. wina czerwone (od jasnych czerwieni, przez kolory czerwone, ciemnowiśniowe, aż do barwy ciemnej śliwki)
    3. wina różowe
  2. ilość cukru w produkcie końcowym
    1. wina wytrawne (do 1,5% zawartości cukru)
    2. wina półwytrawne (2-4% zawartości cukru)
    3. wina półsłodkie (4,5-7,5% zawartości cukru)
    4. wina słodkie (8-16% zawartości cukru)
  3. zawartość alkoholu
    1. wina lekkie (do 10 % alkoholu)
    2. wina średniej mocy (10-14% alkoholu)
    3. wina mocne (14-18% alkoholu)
    4. wina wzmocnione (pow 18% alkoholu), są to wszystkie te trunki, które zawierają dodatkową zawartość mocniejszego alkoholu, jak np sherry, porto czy malaga.

Segmenty win ze względu na ich konsumpcję:
  1. wina stołowe - spożywane do posiłków, najczęściej są nimi wina wytrawne i półwytrawne.
  2. wina deserowe - spożywane do deserów i ciast lub po posiłku, najczęściej to wina słodkie i półsłodkie. W ich skład wchodzą również wina likierowe, czyli o wzmocnionym smaku i zwiększonej zawartości alkoholu.
  3. wina musujące - nasycone dwutlenkiem węgla w sposób naturalny lub sztuczny. Najczęściej spożywane okazjonalnie np podczas świętowania nadejścia nowego roku, ślubów, czy zwycięstw npw  rajdach samochodowych, Formule 1, czy wyścigach kolarskich, a także podczas uroczystości typu chrzest statku, podczas której rozbija się butelkę szampana o burtę. W przypadku win musujących możemy wyróżnić:
    1. wina szampańskie - produkowane metodą tradycyjną (tzw metoda szampańska), która polega na podwójnej fermentacji moszczu. Wina szampańskie są drogim napojem alkoholowym.
    2. szampany - dwutlenek węgla tworzy się w nich w sposób naturalny podczas procesu fermentacji, są one tworzone w określony sposób, najczęściej w rejonie Szampanii. Ze względu na swoją renomę, szampany są niezwykle drogimi trunkami.
    3. inne wina musujące - dokładniej są to tanie napoje alkoholowe, zawierające sztucznie dodany dwutlenek węgla.

Ponadto można jeszcze spotkać:
  1. wina miodowe  - w których cukier został zastąpiony miodem, nazwą tą również są określane miody pitne.
  2. wina owocowe - które zostały wytworzone z owoców innych niż winogrona, np jabłek, porzeczek, czarnego bzu, agrestu, wiśni, dzikiej róży, śliwek, czy jeżyn.
  3. napoje określane mianem "win", wytwarzane np z rodzynek (wino rodzynkowe), czy zbóż (np wino żytnie)
  4. napoje owocowe (wina owocowe), potocznie nazywane jabolami, które najczęściej są wytwarzane z jabłek, cytryn lub wiśni, tzw cytrynówka, wiśniówka. Są to bardzo tanie napoje, które z prawdziwym winem nie mają nic wspólnego - może poza określeniem "wino" ;)

Innym określeniem, które często można znaleźć na etykiecie wina jest "wino szczepowe", które oznacza, że dane wino zostało wyprodukowane z przewagą jednego szczepu win. Zdarza się, że całe wino zostało wyprodukowane tylko z jednego szczepu winogron, jednak najczęściej jest to minimum 85% -95%  szczepu dominującego. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej niższa wartość określająca wino szczepowe wynosi 75%. Pozostałą część tworzą winogrona z innych szczepów, które jednak nie mogą zmienić podstawowych cech szczepu dominującego.  Inne określenia win szczepowych to: wino jednoszczepowe, wino odmianowe.

Oczywiście wszyscy znamy wina domowe, czyli robione w domu przez amatorów. W wielu domach przepisy na wina są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a domowe wino jest nieodłącznym elementem niedzielnych obiadów czy innych wielkich okoliczności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz