pic (1) etykieta wina Château Mouton Rothschild z rocznika 2008
We francuskim regionie Bordeaux, znanym ze znakomitych win, znajdują się osławione winnice rodziny Rothschild. Już samo nazwisko w świecie koneserów win ma duże znaczenie. Jest kojarzone z elegancją, prestiżem i niezwykłą jakością. Rodzinną tradycję podtrzymuje baronowa Philippine, córka sławnego barona Philippa, którego wina są znane na wszystkich kontynentach. Kilka miesięcy temu znów zrobiło się głośno zarówno o baronowej, jak i o jej winnicach, a w szczególności o jednym z jej win, Château Mouton Rothschild z rocznika 2008.
Tradycją tej winnicy, którą zapoczątkował baron Philippe, jest zapraszanie znanych artystów do projektowania etykiet na butelki. Do współpracy przy etykiecie z rocznika 2008 został zaproszony 47 letni chiński artysta malarz, Xu Lei. Dzięki temu pod koniec 2010 roku, jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży wina, wartość butelki wzrosła o ponad 85%, czyniąc Château Mouton Rothschild 2008 najdroższym winem na świecie. Obecnie za butelkę trzeba zapłacić około 6 tysięcy funtów, czyli w przeliczeniu jest to około 30 tysięcy złotych. Współpraca z chińskim artystą symbolizuje wzrastającą pozycję Chin w branży winiarskiej. Dzięki etykiecie, która wzniosła Château Mouton Rothschild z rocznika 2008 na piedestał elity winiarskiej, oczy koneserów czerwonych win skierowane są również na Chiny.
Zdjęcie etykiety zamieściłam w początkowej części postu. Xu Lei namalował barana pośrodku dwóch połówek księżyca. Baran jest symbolem winnicy. Pojawił się na pierwszej etykiecie stworzonej przez Jeana Carlu w roku 1924. Artysta namalował barana, znak zodiaku ówczesnego właściciela - Barona Philippe'a (zdjęcie etykiety poniżej).
pic (2) etykieta wina Château Mouton Rothschild z rocznika1924
Zdjęcia: (1,2) własność rodziny Rothschil, etykiety wina Château Mouton Rothschild z lat 1924 oraz 2008.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz