Często słyszy się określenia typu "wino AOC", "wino DOCG", czy też "VdT". Laik nie ma pojęcia co to oznacza, a ci, którzy posiedli podstawową wiedzę o winach potrafią określić, które terminy świadczą o dobrym winie, jednak nieczęsto potrafią sprecyzować dane skróty.
W kolejnych postach wyjaśnię poszczególne określenia jakości stosowane przez wybrane państwa wraz z krótkim opisem wyjaśniającym. Terminy określające jakość wymienione są od najniższego w hierarchii klasyfikacji win do najważniejszego w danym państwie. Jako pierwsza - Francja.
pic (1)
Tereny winiarskie w poszczególnych krajach są podzielone na regiony oraz apelacje, czyli wyselekcjonowane tereny, na których produkcja wina podlega rygorystycznym normom (związane z sadzeniem krzewów, poszczególnymi szczepami dopuszczonymi do użytku w danej apelacji, przez ilość i rodzaje gron z poszczególnych szczepów przy wytwarzaniu wina, aż do butelkowania i etykietowania). Na terenie danej apelacji ogólnej znajdują się mniejsze apelacje, które produkują szczególny rodzaj wina i podlegają szczególnym nornom. Tak np we Francji wyróżnić można apelację obejmującą region Bordeaux, a w niej apelację mniejszą, znaną z produkcji wyśmienitych win - Médoc.
Określenia jakości win z Francji:
VdT - Vin de Table - wino stołowe; produkowane masowo z winogron niekoniecznie pochodzących z jednego regionu Francji. Często nie ma na etykiecie podanego rocznika, miejsca pochodzenia ani nawet szczepu; musi być natomiast umieszczona informacja o zawartości alkoholu, miejscu butelkowania
VdP - Vin de Pays - wina regionalne; pochodzą z mniej znanych regionów, które jednak nie posiadają statusu apelacji lub takie, które mieszczą się na terenie danego regionu apelacyjnego, ale nie spełniają rygorystycznych warunków danej apelacji; na etykiecie pojawia się informacja nt rocznika, miejsca pochodzenia wina, producenta, szczepów oraz wydajności.
AOC (lub AC) - Appellation d'Origine Contrôlée, termin gwarantujący pochodzenie i potwierdzający jakość wina z francuskich winnic. Appellation d'Origine Contrôlée to najwyższa kategoria w hierarchii klasyfikacyjnej win we Francji i jest zgodna z VQPRD (wyjaśnienie terminu w dalszej części postu), nazwa została wprowadzona i przyjęta w 1938 roku. Zgodnie z nią, wino AOC musi byś wyprodukowane z dopuszczonych i zarejestrowanych na danym terenie odmian winogron i użytych w określonych dla każdego wina proporcjach (przy jednoczesnym zachowaniu dopuszczalnych limitów plonów winogron z 1ha winnicy i ilości tłoczonego z nich moszczu), musi być wyprodukowane przy wykorzystaniu tradycyjnych metod przeznaczonych dla danego typu wina oraz regionu produkcji - dokładnie zdefiniowanym, zwanym apelacją. Ponadto wino posiadające na etykiecie oznaczenie AOC musi spełniać wymogi jakości, minimalnej ilości alkoholu i sposobu leżakowania.
Ponadto w niektórych regionach Francji, gdzie wytwarzane są wina wysokiej jakości, butelkowane i etykietowane w prywatnych gospodarstwach (w zależności od regionu różnie zwanych -np estate, château) wyróżnić można grupy - Cru - i tak mamy średnią grupę Cru Bourgese, bardzo dobrą Cru Premiere oraz najlepszą Cru superiere.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz