30.09.2011

Dzień dziewiąty. Klasyfikacja jakości win - Francja.

Często słyszy się określenia typu "wino AOC", "wino DOCG", czy też "VdT". Laik nie ma pojęcia co to oznacza, a ci, którzy posiedli podstawową wiedzę o winach potrafią określić, które terminy świadczą o dobrym winie, jednak nieczęsto potrafią sprecyzować dane skróty. 
W kolejnych postach wyjaśnię poszczególne określenia jakości stosowane przez wybrane państwa wraz z krótkim opisem wyjaśniającym. Terminy określające jakość wymienione są od najniższego w hierarchii klasyfikacji win do najważniejszego w danym państwie. Jako pierwsza - Francja.

 pic (1)

29.09.2011

Dzień ósmy. Czerwone grona negroamaro.

Negroamaro to czerwony szczep winogron rosnący jedynie w południowych Włoszech. Występuje głównie w Apulii, szczególnie w Salento. Jest składnikiem wielu znakomitych jednoszczepowych win z winnic znajdujących się w tym regionie. Mówi się, że nazwa szczepu pochodzi od dwóch określeń słowa "czarny" - łacińskiego 'negro' i starogreckiego 'maru'.

pic (1) grono negroamaro, południowa Italia, Apulia
Grona negroamaro są ciemne, prawie czarne i nadają winom ciemną, głęboką barwę. Ponadto wina wyprodukowane z tego szczepu są aromatyczne z ziemistą nutą w tle. W zależności od regionu i tradycji panującej w winnicy, mówi się różnie na grona szczepu negroamaro.

28.09.2011

Dzień siódmy. Etykiety Rothschild.

Wczorajszy post zainspirował mnie do poszerzenia wiedzy z zakresu sławnych etykiet znajdujących się na butelkach win Château Mouton Rothschild z winnic rodziny Rothschild, o których wspomniałam we wczorajszym poście. Postanowiłam więc zamieścić je tutaj, w postaci samodzielnego postu (biorąc pod uwagę ilość etykiet podejrzewam, że będzie to kilka postów). Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć wszystkie dotychczasowe etykiety i informacje o nich ;)

pic (1) Etykieta wina Château Mouton Rothschild, rocznik 1945

27.09.2011

Dzień szósty. Najdroższe wino na świecie.

Są wina drogie i droższe, ale dziś postanowiłam sprawdzić, jakie obecnie wino jest najdroższe i, oczywiście, ile trzeba za nie zapłacić. Nie będę ukrywać zdziwienia, bowiem prawda przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Jakie to wino i co wpłynęło na jego cenę?

pic (1) etykieta wina Château Mouton Rothschild z rocznika 2008

26.09.2011

Dzień piąty. Szczepy winogron na świecie.

O różnorodności win, ich jakości, aromatach i smaku świadczą nie tylko umiejętności i doświadczenie winiarza, ale też terroir - czyli ogół zjawisk, które mają wpływ na rosnące winorośle (klimat, gleba, różnice temperatur, bliskość morza, gór, ilość wiatrów, słońca, deszczu itd), ale również szczepy winogron, czyli rodzaje winogron, które nadają charakterystyczny smak i aromat.


Zarówno dla win czerwonych, jak i białych, można wyróżnić podstawowe szczepy, z których robi się wina (rzadko wytwarza się wino tylko z jednego szczepu, najczęściej wina to kupaż winogron z kilku szczepów, ale zawsze jeden jest główny i nadaje dominujące cechy). Jakie to szczepy?


23.09.2011

Dzień czwarty. Festiwal wina w Nowej Zelandii.

Przeglądając informacje na temat win produkowanych w Nowej Zelandii, trafiłam na bardzo popularny festiwal wina, który odbywa się w regionie winiarskim Marlborough. Chodzi o The Wine Marlborough Festival , który jest najdłużej istniejącym festiwalem wina w tym kraju. Ci, którzy znajdą czas i będą mieć możliwość wyjazdu do Nowej Zelandii, mogą się pojawić w regionie Marlborough w sobotę i niedzielę, 11-12 lutego 2012 roku. Oprócz tradycyjnej degustacji najznakomitszych win oraz potraw tutejszej kuchni, włączając w to wiele potraw regionalnych, uczestnicy będą mogli poznać znanych i cenionych winiarzy tego regionu. Co jeszcze czeka tych, którzy wybiorą się do Nowej Zelandii?



22.09.2011

Dzień trzeci. Regiony winiarskie we Francji.

Wiadomo, że wino pochodzi z różnych zakątków świata. Każdy region w danym kraju może poszczycić się chociaż jedną perełką. Każde państwo ma lepsze i gorsze regiony, lepsze i gorsze roczniki. Bowiem jakość wina nie zależy tylko od doświadczenia i umiejętności winiarza, czy klimatu i gleb, na których znajdują się winnice. W dużym, o ile nie największym stopniu, ogromny wpływ na jakość winogron mają zjawiska pogodowe, co prowadzi do powstania wyśmienitych lub tylko dobrych win. Dziś poznacie procentowy udział poszczególnych państw w światowej produkcji wina z kategorii fine wine (czyli wina z wyższej półki) oraz zapoznacie się z regionami winiarskimi we Francji.

21.09.2011

Dzień drugi. Wielkie zło.

Dzisiaj krótko. Dzień upłynął pod znakiem zapytania postawionym tuż za twierdzeniem, że wino marketowe jest do niczego i nie ma porównania z prawdziwym winem. Tak, wiem, na końcu twierdzenia nie może być znaku zapytania, bo wtedy robi nam się zdanie pytające, ale ten temat zostawmy na inną okazję, dziś już jestem za bardzo zmęczona, by to wyjaśniać. Ludzie, ze względu na stopień zaawansowania, dzielą wino na dobre i złe, tanie i drogie, prawdziwe i nieprawdziwe. Punkt patrzenia zależy tu ewidentnie od punktu siedzenia na drewnianym krześle albo w wygodnym, skórzanym fotelu.

20.09.2011

Dzień pierwszy. Etykietki win Rioja.

Czego dowiedziałam się dzisiaj? Oprócz całego mnóstwa informacji o winach, których, choćbym chciała, nie pamiętam, całe mnóstwo innych informacji, które też piętrzą się w głowie i nie mogą (nie chcą??) trafić do właściwych szuflad ;-p
A napiszę dziś o etykietkach, jakie znajdujemy na winach Rioja - jakie oznaczenia się tam znajdują, co dokładnie określają?

19.09.2011

Ponad podziałami

Dziś napiszę o podstawowym zagadnieniu, jakim jest podział win. Są to informacje, które nawet amatorzy powinni wiedzieć. Przypuszczam, że bardziej profesjonalne osobistości mają te informacje w tzw małym palcu ;)
Wino dzielimy ze względu na: zabarwienie, zawartość cukru w końcowym etapie tworzenia wina, zawartość alkoholu. Ponadto wyróżnić można kilka segmentów win i innych kategorii, które również w dalszej części postu znajdziecie.

17.09.2011

Matka Nauka. Ojciec Wino.

Ostatnie dni poświęciłam na przyswajanie wiedzy o winach. Dostałam dużą ilość materiałów do nauki i większość dnia spędzam na czytaniu ich i wyszukiwaniu dodatkowych informacji z internetu (dobrze, że technologia przez ostatnie lata nie próżnowała, dzięki temu internet jest teraz 'kopalnią wiedzy' - nie wnikam, ile spośród tych informacji jest przydatnych, a ile stanowi publiczny śmietnik, to temat do omówienia na inny dzień). Wczoraj założyłam specjalny zeszyt na angielskie słownictwo branżowe, które staje się moją codziennością w mowie i piśmie. Pewnego dnia podzielę je w kategorie i będę zamieszczać na blogu. Może kiedyś ktoś znajdzie się w podobnej sytuacji, to będzie już miał gotowy mini słownik polsko-angielski ;) Mam też do nauki kartoniki z opisem win, na początek dostałam około... 100 sztuk. Nie ma możliwości, abym szybko się tego nauczyła, ale muszę przyznać, że nigdy dotąd w swoim prawie 30-letnim życiu nie chłonęłam win w ten sposób w tak szybkim tempie. Czytanie o winach nie powoduje kaca... podoba mi się to ;)

15.09.2011

Tytułem wstępu

Kilka dni temu rozpoczęłam zawodową przygodę z winem. Do tej pory byłam w tej kwestii typowym laikiem, dzielącym wino na czerwone, białe i różowe oraz słodkie albo nie-słodkie. Jednak od teraz WINO staje się głównym elementem mojego zawodowego życia, więc sytuacja wymaga, abym profesjonalnie podeszła do tematu :)
Blog będzie będzie zbiorem informacji o winie, jego historii, uprawie, miejscach, ludziach i tematach pokrewnych, których będę się uczyć na swojej nowej zawodowej ścieżce. Postaram się nie pisać zbyt wiele o wzlotach i upadkach w pracy, ale pewnie co jakiś czas dodam 'coś od siebie' ;-) Dla tych, którzy będą chcieli rozpocząć swoją wędrówkę po świecie win będzie to (mam nadzieję) fajny przewodnik, Liczę na to, że w przyszłości w tym miejscu będzie znajdował się pokaźny zbiór materiałów związanych z wyśmienitym trunkiem, jakim niezaprzeczalnie jest wino oraz ze wszystkim, co w jakikolwiek sposób połączone jest z winem.
Na koniec dodam jeszcze, że ze względu na anglojęzyczny charakter mojej pracy, część materiałów będę publikowała w języku angielskim. Miłej lektury!
WineWoman